Ovrstvovací automaty jsou konstruovány jako stojanová zařízení, ve kterých je ovrstvovací rám upnut svisle. V dnešní době se nejčastěji používá metoda přímé emulze. Důležité je, že emulze je standardizována – čili automaticky a reprodukovatelně – nanášena ovrstvovacím strojem. Ovrstvovací automaty se liší jednak formátem, ale hlavně dalším vybavením, kterým může být sušení emulze, kazeta pro aplikaci kapilárních filmů a další.
Ovrstvení automatem zaručuje vysoký stupeň standardizace šablon pro sítotisk. Strojně nanesená vrstva je při správném provedení na správně napnutém sítě vždy stejná a v požadované síle. V každém případě je použití správného druhu emulze klíčovým faktorem, který vám může ušetřit spoustu peněz.
Výběr vhodného ovrstvovacího stroje je ovlivněn různými klíčovými faktory, jako jsou:
Unikátní konstrukce založená na centrálním vodicím systému vozíku. Bezpečná reprodukovatelnost výsledku ovrstvování zaručena pro přímou vrstvu mokrá do mokré i pro proces dodatečného vrstvení (tolerance +/- 1 mikron). Nátěr z tiskové strany nebo ze strany těrky. Extrémně tichý chod vozíku díky použití speciálních vodicích profilů a pohonu ozubeným řemenem. Rychlost ovrstvení (mezi 90 a 270 cm/min.), počet cyklů (mezi 1 a 5 cykly) a také čekací dobu (mezi 0 a 10 sekundami) lze nastavit na vozíku. Velmi kompaktní konstrukce, vyžaduje málo místa a nenáročnou údržbu.
Tento stroj umožňuje jednostranné nebo oboustranné simultánní ovrstvování. Je k dispozici ve dvou velikostech, pro síta až do velikosti 700 x 1000 mm nebo 1000 x 1400 mm. Špičková kvalita a atraktivní cena, nedávno vyvinutý, kompaktní stroj nenáročný na údržbu. Pro optimalizaci povrchu nátěru lze nastavit výšku profilu rámu v rozsahu 25 až 100 mm pomocí otočného knoflíku na ovládacím panelu. Stroj byl konstruován jako stolní model, takže jej lze provozovat na jakékoli pracovní ploše, která nabízí dostatečnou stabilitu. Aby bylo zajištěno, že stroj lze postavit i na podlahu, je volitelně k dispozici snadno montovatelná podkonstrukce.
Stroj je k dispozici pro velikosti síta mezi 1000 x 1200 mm a 2000 x 2000 mm. Pro menší velikosti je k dispozici jako systém PLUG & COAT. Pevná lehká konstrukce a nekomplikovaný koncept ovládání. Díky individuálně řízeným ovrstvovacím korýtkům lze síta potahovat na těrkové nebo tiskové straně, nebo současně na obou stranách. Výšku podpěry síta lze individuálně nastavit, aby byla zaručena ergonomická práce i při manipulaci s malými síty. Držáky síta jsou navrženy tak, aby zvládly tloušťku profilu rámu mezi 20 a 40 mm.
Pro maximální formát síta 2500 x 5000 mm. Samostatné ovládání obou ovrstvovacích korýtek umožňuje ovrstvovat sítovinu ze strany těrky, z tiskové strany nebo z obou stran. Dotykový terminál, rozhraní uživatelské příručky v několika jazycích, k dispozici je 100 volně definovatelných programů.
Pro maximální formát síta 7000 mm x 9000 mm. Jedinečná a extrémně odolná konstrukce se speciálními hliníkovými profily. Jednoduché nakládání možné z obou stran. Profesionální automatické ovrstvování pro každý typ aplikace. Patentovaná ovrstvovací hlava umožňuje optimální kontaktní tlak ve středu síta a zaručuje pravidelné vytváření vrstvy i v případě velkých šablon. Pneumatické svorky nahoře a dole pro optimální upevnění rámů. Napínací jednotky lze bočně přizpůsobit požadované velikosti rámu. Upínací jednotky jsou ovládány nožním pedálem.
Požadavky na moderní tiskové šablony jsou den ode dne přísnější. Až donedávna bylo možné dosáhnout vysoce kvalitních sítotiskových šablon pouze použitím drahých kapilárních filmů. Nejmodernější osvětlovací systémy také vyžadují rovnoměrnou tloušťku vrstvy, bez níž by efektivní výroba nebyla možná. Z výše uvedených důvodů a na základě dlouholetých zkušeností v oblasti ovrstvovací techniky vyvinula firma Grünig zcela novou generaci korýtek G-COAT 401. Korýtko lze použít nejen jako ruční ovrstvovače, ale také na všech automatických ovrstvovacích strojích Grünig. Koncept je založen na modulárním systému složeném z několika jednotlivých prvků, které lze kombinovat podle příslušných požadavků a aplikací.